Rodzaje treningu
Zacznijmy od tego że w przypadku N.Walkingu mamy do czynienia z treningiem aerobowym czyli takim w którym nasz organizm wchłania sporą dawkę dostarczonego tlenu. Treningi Nordic Walking mogą być prowadzone na różnym poziomie wysiłku ( tętna treningowego).
Możemy maszerować spalając tkankę tłuszczową ( trening z tętnem na poziomie 70-80% tętna maksymalnego) lub podnosić własną wydolność ( trening na poziomie 80-90% tętna max) spacerując nieco szybciej. Można biegać, skakać czy wspinać się pod górę! A dla osób które rozpoczynają swoją przygodę z ruchem Nordic Walking jest świetnym wstępem adaptacyjnym organizmu do innych dyscyplin. Mówimy tu o różnorodności proponowanych wysiłków i dlatego Nordic Walking ma coraz więcej zwolenników!
rysunek podziału treningów
Odpowiednie przygotowanie i kije do N. Walkingu to dobry sposób na poprawą kondycji, oraz osiągnięcie korzyści zdrowotnych. Dzięki temu treningowi można w zdecydowany sposób poprawić funkcjonowanie układu oddechowego i naczyniowego. Zwiększając pobór tlenu powodujemy lepsze dotlenienie całego organizmu, a co za tym idzie lepsze jego funkcjonowanie. Podczas wbijana kijków pracują mięśnie całego ciała ( 90 % ! ) również kręgosłup czerpie wiele korzyści z tego rodzaju aktywności. Wiąże się to z odciążaniem stawów, także osoby z nadwagą z powodzeniem mogą wchodzić w trening N. Walkingu bez obaw kontuzji. Ogromną zaletą N. Walkingu jest to że można spalać o wiele więcej kalorii niż podczas zwykłego marszu. Kije pomagają również utrzymać prawidłową postawę ciała, kręgosłup nie ulega przeciążeniom mogącym wpłynąć na bezpieczeństwo treningu. Badania specjalistyczne potwierdziły wzmożoną aktywność mózgu na skutek dostarczania większej dawki tlenu do organizmu. Pomimo iż zapoznanie z poprawną techniką marszu N.Walking i wymaga cierpliwości to posiada wiele niezaprzeczalnych zalet. Równoczesne ćwiczenie całego ciała to możliwość jaką daje nam N. Walking. Żaden inny trening nie uruchamia wszystkich partii ciała równocześnie.